رو نمایی از گلیم چهل تکه در موزه لوور غوغا به پا کرد

قالی و گلیم چهل تکه سازی که در گذشته در سیواس و نواحی آن زمینه فعالیت بسیار شلوغ و امرار معاش بوده، امروزه اهمیت سابق خود را از دست داده است.

دلایلی مانند مهاجرت جمعیت از روستاها، روی آوردن مردم به سایر منابع امرار معاش و کاهش تعداد کسانی که این هنر را می شناسند به این نتیجه منجر شده است فرش تولید شده در سیواس; آنها از نظر ظرافت، دوام، ظاهر و ماهیت به چهار قسمت اصلی تقسیم می شوند

اندازه کوچک (قطعه) و اغلب به صورت جفت ساخته می شود. رنگ های آن خالص و گلدوزی های آن شیک و کف های آن بسیار ملایم است اما بسیار بادوام است. نام قالی‌های البیلی معمولاً به این دلیل است که این قالی‌ها در منطقه البیلی بافته می‌شوند.

گلیم

این قالی ها در اندازه های کوچک گاهی تک و اغلب جفت بافته می شوند. نام هایی مانند Mihraplı، Kolanlı و Boncuklu با توجه به گلدوزی آنها آورده شده است.

بیشتر در منطقه Altinyayla بافته می شود. این گونه قالی ها از 15 ذراع تا 60-70 ذراع بافته می شوند. بین گلدوزی ها سوراخ هایی برای زیور آلات باقی می ماند و به قالی هایی که توسط آنها بافته می شود، مشبه می گویند.

می توان گفت سبک دکوراسیون التقاطی سبکی است که به بهترین شکل مفهوم دکوراسیون معاصر سال های اخیر را خلاصه می کند.

ایده اصلی در دکوراسیون التقاطی و عناصر طراحی، ایجاد بافت و طرح های نوآورانه است که با استفاده از سبک ها، متریال ها و تکنیک های مختلف در کنار هم، شخصیتی منحصر به فرد ایجاد می کند.

به عبارت دیگر، می‌توان دکوراسیون‌هایی را که با ترکیب برداشت‌ها و طرح‌های زیبایی‌شناختی مختلف از تاریخ‌ها یا جنبش‌های مختلف، سبکی کاملاً جدید ایجاد می‌کنند، به عنوان دکوراسیون التقاطی نامید.